Skambučių centras (8 5) 244 2244
Išplėstinė

GRUODŽIO 1-OJI - Pasaulinė AIDS diena

2018 11 28

ziv2


Kasmet ŽIV testavimo savaitė vyksta likus savaitei iki Pasaulinės AIDS dienos (gruodžio pirmosios). Testavimo savaitė prasidėjo penktadienį (lapkričio 23 d.) ir truks iki lapkričio 30 d.

VšĮ Centro poliklinikoje 2018 11 23 – 30 d. d. asmenys gali kreiptis (ir anonimiškai) į visus laboratorijų kabinetus:

Pylimo g. 3, 229 kab. 7.00–18.00 val.

Vytenio g. 59, 211 kab. 7.00–14.30 val.

Pylimo g. 56, 313 kab. 7.00–14.30 val.

Gedimino pr. 27, 103 kab. 7.00–14.30 val.

Gerosios Vilties g. 1A, 18 kab. 7.00–16.00 val.

STATISTIKA. Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje nustatyti 135 nauji ŽIV infekcijos atvejai (100 vyrų ir 35 moterys). Tai 1,5 karto mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (210). Šiemet, lyginant su laikotarpiu praėjusiais metais, sumažėjo asmenų, kurie užsikrėtę ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus. Šiuo būdu ŽIV užsikrėtė šiek tiek daugiau nei trečdalis (47) visų šiemet naujai išaiškintų ŽIV užsikrėtusių asmenų ir tai 2,5 karto mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį (116 asmenų). Kas antras šiemet nustatytas ŽIV užsikrėtęs asmuo šia infekcija užsikrėtė lytinių santykių metu: 53 – heteroseksualių ir 15  – homoseksualių. Dvidešimties asmenų galimas užsikrėtimo ŽIV būdas nenustatytas. Pagal apskritis šiemet daugiausia naujų ŽIV infekcijos atvejų užregistruota Vilniaus apskrityje (66), Klaipėdos – 18, Panevėžio – 11, Kauno – 10, Šiaulių – 10, Telšių – 6, Marijampolės – 4, Tauragės – 2, Utenos – 2, Alytaus – 1 ir penkiems užsieniečiams.
        Per trisdešimt ŽIV infekcijos registravimo metų Lietuvoje iš viso iki š. m. lapkričio 1 d. užregistruoti 3147 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių dauguma (2502) - vyrai ir 645 moterys.

GYDYMAS. ULAC duomenimis, 2017 m. dėl ŽIV ligos valstybės lėšomis buvo gydomi 872 pacientai, iš kurių keturi iš dešimt, gaunantys ARV Lietuvoje, yra užsikrėtę ŽIV per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą. Šiemet ARV skirta dar daugiau kaip 300 pacientų.ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas ) sukelia AIDS – įgytą (akvizitinį) imunodeficito sindromą, pasireiškiantį įvairiomis (oportunistinėmis) infekcijomis, navikais ir kitomis ligomis.

INFORMACIJA. ŽIV patekęs į žmogaus organizmą naikina baltuosius kraujo kūnelius (T-limfocitus), imuninėje sistemoje kontroliuojančius infekcijas. ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema palaipsniui silpsta ir organizmas tampa nepajėgus apsiginti nuo infekcijų ar ligų. Silpsta infekuoto žmogaus imuninė sistema ir padidėja rizika susirgti įvairiomis infekcinėmis ligomis ar tam tikromis vėžio rūšis.

      Infekcijos šaltinis – ŽIV užsikrėtęs žmogus. Didžiausia ŽIV koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. ŽIV užsikrečiama tiesiogiai į kraują, per gleivines ar pažeistą odą patekus ŽIV užkrėstų organizmo skysčių. Seilėse, šlapime, ašarose, prakaite ŽIV koncentracija yra nedidelė, todėl nekelia užsikrėtimo pavojaus. Virusui imlūs visi žmonės. Specifinės imunoprofilaktikos priemonių nėra – vakcina dar tik kuriama.     

 SUKĖLĖJAS PLINTA:
1. Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.
2. Per kraują (parenterinis): dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują, atliekant invazines procedūras nesteriliais įrankiais .
3. ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką (perinatalinis, vertikalus ŽIV perdavimo būdas) nėštumo, gimdymo metu arba žindant.
      ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant.
ŽIV perdavimo rizika yra skirtinga ir priklauso nuo daugelio veiksnių. 

ŽIV INFEKCIJOS DIAGNOSTIKA - TYRIMAI DĖL ŽIV:
Vienintelis būdas sužinoti, ar asmuo užsikrėtęs ŽIV, yra ŽIV testas, t. y. tyrimas dėl ŽIV. Šis tyrimas dažniausiai atliekamas paėmus kraujo iš venos ar iš piršto. ŽIV organizme nustatomas metodais, kuriais aptinkami antikūnai prieš ŽIV arba aptinkama ŽIV genetinė medžiaga DNR arba RNR. Antikūnai organizme randami ne iš karto po užsikrėtimo, o praėjus 3–4 savaitėms ar net keliems mėnesiams. Periodas nuo užsikrėtimo iki nustatomo kiekio antikūnų atsiradimo vadinamas inkubaciniu, arba „lango“, periodu. Tyrimai, reikalingi ŽIV infekcijai nustatyti, yra vykdomi dviem etapais. Pirma – atliekamas atrankinis ( laboratorinis arba greitasis) ŽIV tyrimas (ieškoma antikūnų prieš ŽIV arba ir ŽIV antigeno). Antra, jei atrankinio tyrimo rezultatas teigiamas, toliau atliekamas pakartotinis, (laboratorinis) ŽIV diagnozę patvirtinantis tyrimas kitais tyrimo metodais, t. y. dažniausiai atliekamas imunobloto tyrimas (ŽIV antikūnų nustatymas, atliekant imunobloto reakciją.


VšĮ Centro poliklinika kviečia tikrintis (galima ir anonimiškai) dėl ŽIV ne tik šią savaitę, tačiau ir visus metus kiekvieną darbo dieną. Atvykite į Jums tuo metu patogiausią, aukščiau nurodytą laboratorijos kabinetą.